test Most Energy

Ürünler > Transformatör

Yağlı Tip Dağıtım Transformatörleri

Yağlı tip dağıtım transformatörleri 36 kV gerilim seviyesinde ve 5000 kVa gücüne kadar giriş ve çıkış gerilimlerini istenilen oranlarda değiştirebilmektedir. İşletme sırasında oluşan ısının transformatör yağı ile atılarak izin verilen çalışma sıcaklığını aşmaması için soğutmanın transformatör yağı ile sağlandığı transformatörlerdir. Hermetik ve genleşme depolu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Teknik Özellikler

- 25 - 5000 kVA güç aralığı
- 36 kV yüksek gerilim seviyesi

Hermetik Yağlı Tip Dağıtım Transformatörleri

25 – 5000 kVA güç aralığında, 36 kV yüksek gerilim seviyesine kadar, üç veya tek fazlı, yağlı veya tabi soğutmalı(ONAN) olarak kullanılabilmektedirler. Ayrıca boşta kademe değiştiricili veya yük altında otomatik kademe değiştiricili, hem hariçte hem de dahilde kullanılabilecek şekilde üretilmektedirler.

Hermetik yağlı tip dağıtım transformatörlerinde ısıl değişimler nedeniyle değişen yağ basıncı sonucu iç ısı kazan dalga duvarlarının doğal yollarla genleşip büzülmesiyle kontrol altına alınır. Bu etkilere dayanabilecek mekanik tasarımı imalatı yapılır.

Genleşme Depolu
Transformatör

Genleşme depolu transformatörler; çekirdek ve bobin yapısıyla hermetik transformatörler ile aynıdır. Bu tip transformatörlerin genleşme depolarının boyutları, sıcaklıkla hacmi artan yağın genleşmesini depolayacak şekilde hesaplamalar sonucunda tasarımı ve imalatı yapılır.

Genleşme depolu transformatörler atmosfere açık olduğu için termik etkiler nedeniyle değişen yağ basıncı, transformatörün deposunda bulunan hava kurutucu sayesinde havanın nemi alınarak hava alışverişi sağlanır.

Scroll to Top